Hőszivattyú
A Magyar Telekom Magyarországon elsőként vezette be olyan hőszivattyúk alkalmazását, melyek alternatív energiaforrásként technológiai hulladékhőt hasznosítanak. Jelenleg két épületben is működnek ilyen berendezések. Az alternatív energiaforrás használatának számos előnye van: minimálisra csökkenthető a külső energiaforrásoktól való függőségünk, fűtési-hűtési költségeink lefaraghatóak, valamint az üvegházhatást és helyi légszennyezést fokozó gázok kibocsátását is minimalizálhatjuk a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítése által.
Mi a hőszivattyú? Egy olyan ötletes szerkezet, amely normál üzemmódban egy fordítottan működő hűtőszekrényhez hasonlít. A környezet (víz, levegő, talaj), illetve a technológiai folyamatok alacsonyabb hőmérsékletű hulladékhőjét elvonja, és magasabb hőmérsékletre hozza (szivattyúzza) mechanikai munka segítségével (a gázok sűrítés hatására felmelegszenek, kiterjedés során pedig lehűlnek). Ez a hő már hasznosítható fűtésre és meleg víz előállítására. A folyamathoz szükség van energia hozzáadására is, ami viszont töredéke a létrehozott hasznos energiának (optimális esetben kevesebb, mint 25%-a). Ez lehet hálózati elektromos áram, földgáz, de valamilyen megújuló energiaforrás is (leggyakrabban napelem). A berendezést fordított üzemmódban használva hűtésre is lehet használni.
A Magyar Telekom által használt hőszivattyúknál az átlagos hőszivattyúknál nagyobb, a hűtési oldalon is jelentkező energia megtakarítás is elérhető. A technológiai helyiségekben ugyanis még télen is viszonylag magas költséggel működtetett hűtőberendezések vonják el az IT berendezések által termelt hőt, amit a szabadba juttatnak. (Erre a hűtésre a berendezések biztonságos üzemi hőmérsékletének beszabályozása miatt van szükség.) Ugyanakkor fűtésre, meleg víz készítésre általában földgázt használunk. A hőszivattyúk használata kiváltja a hűtőberendezéseket, és az eddig a környezetet terhelő jelentős költséggel elvont technológiai hőt használja az épületek részbeni fűtésére és a szükséges meleg víz előállítására.