Sajtóközlemények

A digitalizáció az új dopping? Teljesítmény és technológia a sport világában

Budapest, 2019. május 31. 11:00

A digitalizáció az új dopping? Teljesítmény és technológia a sport világábann

Asportteljesítmény fokozásának legújabb forradalmát a digitalizáció hozta el, mely szemünk láttára teremt új paradigmát mind az amatőrök, mind a profik világában. Hogyan járul hozzá a technológia fejlődése az emberi test tökéletesítéséhez, és hol húzódik az a határ, amelyet átlépve már nem a sportoló, inkább a gép eredményét kellene dicsérnünk? A Magyar Telekom innovációs rendezvénysorozata, a MOST Fórum negyedik kerekasztal-beszélgetése a digitalizáció és a sport jövőjét kutatta.

A fizikai teljesítőképesség határait történelmünk kezdete óta feszegetjük, melynek során számtalanszor elhangzott már, hogy nincs tovább, elértük a maximumot. Felmerül azonban a kérdés: bekapcsolható az emberi testen a teljesítményoptimalizált mód? Szinkronizálhatjuk a pulzusunkat egy sokmagos processzor órajeléhez? Ma már tudjuk, hogy lehet digitális eszközökkel fokozni az emberi fizikum képességeit, azt azonban még meg kell fejtenünk, pontosan mire és hogyan használjuk ezeket a technológiákat. Emberek milliói válhatnak életerősebbé és egészségesebbé pusztán egyszerű okostelefonos appok használatával, ugyanakkor fontos része veszne el az életünknek, ha az állóképesség és az akaraterő ünnepe helyett, sporteseményeink mérnöki fejlesztések seregszemléjévé válnának.

most_forum_20190531_1.JPG

 

Az ország vezető telekommunikációs szolgáltatójaként a Magyar Telekom több hazai és nemzetközi porondon is kiemelkedő teljesítményt nyújtó csapatot támogat, melyek közül a Fradi idén szerezte meg 30. bajnoki címét, az FTC női labdarúgói idén kupagyőztesek lettek, a Telekom Veszprém pedig ismét magyar bajnok. A Most Fórum negyedik, május 30-ai szezonzáró kerekasztal-beszélgetésén tehát a vállalat két szívügye, a digitalizáció és a sport kapcsolata került terítékre. Az innovációs rendezvényen Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszó, Lukoviczki Réka „RobotGirl”, a Suhanj! Alapítvány önkéntese, Dörnyei Balázs, az FTC Női Labdarúgás vezetőedzője, dr. Irmai István egyetemi docens és Szabados Gábor sportközgazdász vitatták meg tapasztalataikat a témával kapcsolatban.

most_forum_20190531_2.JPG

 

A sydney-i olimpián aranyérmet szerző Kovács Ágnes kiemelte, hogy a technológia segítségével ma már akár hobbi-, akár élsportolók számára személyre szabott edzésterv is összeállítható, illetve segítségünkre van a megfelelő étrend kialakításában, egyes enzimek szinten tartásában is. Az FTC női labdarúgó csapatának vezetőedzője, Dörnyei Balázs szerint a technikai eszközök az edzői munkában is jelentős változásokat hoztak. „A meccsek mély elemzéséhez nem elég a játékidő alatt átélt vizuális élmény, ennél sokkal alaposabb betekintést kaphatunk a digitális forrásokból. Különböző szenzorok és az általuk mért adatok segítségével ugyanis van lehetőség arra, hogy visszanézzük a játékosok teljesítményét, valamint az okoseszközök adatai az edzésre való felkészülésben is segítenek” – mondta a szakember.

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Szabados Gábor sportközgazdász is, aki hozzátette: "a digitalizáció a hatékonyabb sportszakmai munka mellett szervezeti változásokat is hozott, hiszen kitermelt egy új edzői generációt, és a számszerűsített adatok révén a sportmenedzsereknek is nagyobb rálátást biztosít az edzők munkájára." A Testnevelési Egyetem docense, dr. Irmai István a technológia megismerésének felelősségére hívta fel a figyelmet: „nagyszerű, hogy az okoseszközök hatására egyre többen mozognak, de azt is fontos lenne elsajátítani, pontosan miben lehet hasznunkra a digitalizáció, hogyan segíthet a teljesítményfokozásban, az eredményesség elérésében. Az okoseszközök ugyanis sokkal több adatot továbbítanak nekünk, mint amit legtöbben képesek vagyunk feldolgozni és helyesen értelmezni.”

most_forum_20190531_3.JPG

 

Az idén februárban indított MOST Fórum az elmúlt hónapokban összesen négy fontos téma, az egészségügy, a munkaerőpiac, a kultúra és végül a sport területén mutatta be a digitalizáció aktuális és jövőben várható hatásait. A májusi, szezonzáró kerekasztal-beszélgetés után a rendezvénysorozat szeptembertől új témákkal folytatódik.